Bursa Veteriner Hekimler Odası - Su ürünleri için hastalık teşhis laboratuvarı açıldı.

Uludağ Üniversitesi, su ürünleri hastalıklarının tesbiti konusunda Türkiye’de “teşhis ruhsatı” alan ilk üniversite oldu.

Üniversite, ruhsat alan Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dalı Laboratuvarını törenle hizmete açtı. Türkiye’de yetiştiricilik yoluyla üretimi yapılan alabalık, deniz levreği, çipura gibi su hayvanalarının hastalıkları, teşhis ve tedavileriyle ilgili çalışmalarda bulunan ve bu alanda lisans ve lisansüstü eğitim verilen Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dalı, üniversite-kamu-sektör işbirliğiyle yetkin bir laboratuvara kavuştu.

Üniversite-kamu-sektör işbirliğiyle desteklenen AR-GE projesi ile geliştirilen laboratuvar, su ürünleri hastalıklarının teşhisinde, hastalığın yayılmasını önleyecek düzenli tarama ve koruyucu önlemlerin alınmasında önemli rol oynayacak.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Soner Altun, laboratuvarın 15 Ocak 2015 günkü açılışında yaptığı konuşmada, sözkonusu laboratuvarın su ürünleri yetiştiricileri, üretici merkez birliği, alabalık yetiştiricileri ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan Ar-Ge projesinin bir ürünü olduğunu belirterek kurum temsilcilerine teşekkür etti.

Türkiye’nin sahip olduğu temiz su kaynaklarında yapmış olduğu özellikle alabalık, çipura ve levrek üretimiyle Avrupa ülkeleri arasında lider konumda bulunduğuna işaret eden Prof. Dr. Altun, “Su kaynaklarımızın kaliteli olması, ürettiğimiz su ürünlerinin Avrupa pazarında tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Mevcut kaynaklarımızı hem etkin kullanmak hem de kirletmeden, doğa ile dost bir üretim yapmak ülkemiz su ürünleri yetiştiriciliğinin bir numaralı hedefi olmalıdır. Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli olan, hasta populasyonun tedavisinde ziyade hastalık çıkışının önlenmesidir. Yani koruyucu hekimlikle balıkların sağlıklı kalmasının sağlanmasıdır. Bugün açılışını düzenlediğimiz projemizin çıkış noktasını da buradan almaktayız. Temiz ve kaliteli olan su kaynaklarımızda hastalıklardan ari, sağlıklı ve sürdürülebilir balık üretiminin yapılabilmesi için çaba harcamaktayız” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından laboratuvarın açılış kurdelesi kesildi.