Bursa Veteriner Hekimler Odası - Veteriner Hekimliğe Sektörel Bakış 2014 (VESBA14)

Veteriner Hekimliğe Sektörel Bakış 2014 (VESBA14) konulu sempozyumda, veteriner hekimlik mesleğinin sorunları masaya yatırıldı.

U.Ü Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte akademisyenler, hayvancılık sektörüyle ilgili çeşitli firmaların, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile medya temsilcileri görüşlerini dile getirdiler. Bursa Veteriner Hekimler Odası ile U.Ü Veteriner Fakültesi Dekanlığı’nın destek verdiği sempozyumda kanatlı sektörü (tavukçuluk), alternatif kanatlı sektörü (hindi), küçükbaş hayvancılık ve mama sektörü, arıcılık, atçılık ve barınak hekimliği konularında bildiriler sunuldu. Sempozyumda ayrıca gıda, medya, çiftlik-bal yem ve kişisel gelişim eğitimi oturumları gerçekleştirildi. Sempozyuma, veterinerlik fakültelerinde okuyan yaklaşık 700 öğrenci. okullarını bitirdikten sonra atılacakları mesleklerinin durumunu görmek ve sorunlarını öğrenmek amacıyla sempozyumu takip etti.

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, sempozyumda yaptığı konuşmada. veteriner hekimliğin gıda ve hayvancılık sektöründe ilk sıralarda yer alan aktörler olduğunu, ancak Türkiye’de veterinerlerin öneminin yeterince anlaşılamadığını savundu. Yapılan birçok uygulamada, veteriner hekimlerin dışlandığından yakınan Sağlam, "Mesleğimizin bugünkü durumunu göz önüne aldığımızda, mesleğe atılacak öğrencilerin böyle girişimi gerçekten önemli. Meslek sorunlarına duyarlı adaylar, mesleğimizin geleceği adına umut veriyor. Veteriner hekimler, mesleklerine sahip çıktıklarında, toplumda hak ettiği yeri alacaklardır. Bu tür etkinliklere oda olarak destek vermeyi sürdüreceğiz." dedi.