Bursa Veteriner Hekimler Odası - 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı, Çanakkale Savaşı ile başlayan vatanı müdafaa sürecinin zaferle taçlanmış son adımıdır. Kurtuluş Savaşı’nın sona erdiği gündür. Adını bile bilmediğimiz şehitlerin yazdığı kahramanlık destanları sayesinde kavuşulan bağımsızlığın başlangıcıdır! Bugün bile bilinmeyen, belli meslek gruplarına atfedilen, veteriner hekimliğin adının hiç geçirilmediği bu kahramanlık hikayelerini yazanlar arasında çok sayıda veteriner hekim yer aldı. Cephede hem vatanı müdafaa ettiler, hem savaşta çok önemli olan atların, top arabalarını ve cephaneleri taşıyan kağnıları çeken öküzlerin hastalıklarını tedavi ettiler, hem de ruam başta olmak üzere pek çok zoonotik hastalığın önlenmesi için mücadele ederek askerlerin ve sivil halkın sağlığını korudular. 
İşte bu süreçte, pek çok meslekte olduğu gibi veteriner hekimlikte de cephede şehit olan öğrenciler oldu ve mezun verilemedi.
Askeri Baytar Mektebi 1915 ve 1916 yıllarında hiç mezun verememiş, 1917 yılında yalnız beş mezun verebilmiş, Mülkiye Baytar Mekteb-i Alisi 1915, 1916 ve 1917 yıllarında hiç mezun verememiş, öğrenciler Çanakkale Savaşı’nda isimsiz şehitlere katılmıştır. 
Mareşal Fevzi Çakmak, tam da bu nedenle bir konuşmasında, ‘’Veteriner hekimler olmasaydı, biz Türkler istiklalimizi kazanamazdık’’ demiştir. 
Bugün, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97.yılında mezun olamadan şehit düşen veteriner hekimliği öğrencilerini, mesleğini cephede icra ederken şehit düşen veteriner hekimleri, bağımsızlık uğruna bir an bile düşünmeden cepheye giden büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, genç yaşlı kadın erkek, hangi ırktan olduğunun hiç öneminin olmadığı tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz… Halkın bayramı 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun… 
Bursa Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu